Top-Banner-plain

OPEN

SCWT Club of GB Championship Show Results
20th September 2013

Judge:  Stuart Plane

 

BIS            Ch Janeyjimjams Jenson JW ShCM             

RBIS          Calvenace Fat Bottomed Girl for Flaxela JW ShCM             

BOS           Calvenace Fat Bottomed Girl for Flaxela JW ShCM            

Best Dog   Ch Janeyjimjams Jenson JW ShCM              

Reserve Best Dog   Sw & Ir CH Seamrog Cactus Lime at Garsayno CW12 (Imp)

Best Bitch  Calvenace Fat Bottomed Girl for Flaxela JW ShCM             

Reserve Best Bitch  Ch Denzilly Sweet Rebel

Best Puppy  Daisymaes Enforcer            

Best Veteran   Ch Loofahsa Teenage Dirtbag         

_______________________________________________________________________________

 

 

BIS Ch Janeyjimjams Jenson JW ShCM

 

RBIS Calvenace Fat Bottomed Girl for Flaxela JW ShCM

 

Reserve Best Dog   Sw & Ir CH Seamrog Cactus Lime at Garsayno CW12 (Imp)

 

Reserve Best Bitch  Ch Denzilly Sweet Rebel

 

Best Puppy  Daisymaes Enforcer            

 

Best Veteran   Ch Loofahsa Teenage Dirtbag  

 

Hannah Escott with Junior Handler winners

 

Sarah Watkins with Best Junior Handler

 

Judge 2013  Mr Stuart Plane

Many thanks to Pam and John Clarke - caterers extraordinaire!

 

Many thanks to Rob Jones for taking these fantastic photos.  Further photos can be found here:  //www.flickr.com/photos/106147290@N03/">http://www.flickr.com/photos/106147290@N03/

___________________________________________________________________________

 

Special Veteran Dog – (1 entry) 

 

1st  Ch Loofahsa Teenage Dirtbag

 

Special Vintage Dog (2 entries)

1st  Emalot Golden Delicious at Starzak ShCM

2nd  Ch Caidantes That's Ma Boy

 

Minor Puppy Dog (2 entries)

1st Amaricy Bullet Proof

2nd Kariskiye Dickie Mint

 

Puppy Dog (2 entries, 1 absent)

Daisymaes Enforcer

 

Junior Dog (4 entries) 

1st Northridge Gotan Go

2nd Silkcroft No More Games

3rd Strasallagh Aleksander

Reserve  Starcadia Olympic Goldnson

 

Special Yearling Dog (4 Entries; 0 Absent) 

1st    Manawyddan I Got Rhythmn

2nd    Northridge Gotan Go

3rd  Thistlebe Mr Bojangles

4th  Starcadia Olympic Goldnson

 

Novice Dog (3 entries) 

1st  Sweetiweeti Toffee Crunch

2nd  Starcadia Olympic Goldnson

3rd   Kariskiye Dickie Mint

 

Graduate Dog (3 entries)

1st   Saffini Crazy For You

2nd  Dohoci Somebody To Love

3rd   Garsayno Gold Icon

 

Post Graduate Dog (3 entries)

1st   Silkcroft No More Games

2nd   Kinaelan Calamanco

3rd   Stevelyn Walk of Life

 

Mid Limit Dog (8 entries, 1 absent))

1st   Kinaelan Finlandia Finnian

2nd  Glendowan Tarquol

3rd   Emalot Mister Happy

Reserve  Starzak The Groover

VHC   Snowmeadow Peregrine Piper

 

Limit Dog (8 entries, 1 absent)

1st   Daisymaes Desmond Decker

2nd  Fantasa Blonde Neville

3rd  Denzilly Tickle Me Elmo

Reserve   Amaricy Buffalo Soldier

VHC  Saffini Teenage Sensation

 

Open Dog (11 entries, 2 absent)

1st   Ch Janeyjimjams Jenson JW ShCM

2nd  Sw & Ir Ch Seamrog Cactus Lime at Garsayno CW12 (Imp)

3rd   Middlebury Shooting Star

Reserve  Wentloog Mozambique at Braelochyen

VHC  Lyntonlepraz Darbello Lad ShCM

 

Special Veteran Bitch 7 - 9 years (7 entries)

1st  Ch Kinaelan Cuchylaene 

2nd  Denzilly Lovley Jubbly

3rd  Canicula The Elvan Queen

Reserve  Wintrypark Miss Goodnight with Manawyddan

VHC  Kirktonhill No Matter What ShCM

 

Special Vintage Bitch 10 years + (5 entries, 1 absent)

1st  Ch & Ir Ch Snowmeadow Jellybean Jilly JW ShCM

2nd  Tayjen Dream Spell

3rd   Ch/Ir Ch Snowmeadow Hetti Hopscotch at Starzak ShCM

Reserve  Snowmeadow Janey Jimjams with Showadiwady

 

Minor Puppy Bitch (5 entries)

1st  Sidereal's Essence of Time

2nd  Calvenace Kichi

3rd  Calvenace Jacala

Reserve  Kariskiye Mad March Hairie

VHC  Kariskiye Bunny Hopz

 

Puppy Bitch (4 entries)

1st  Calvenace She's The One at Julibidd

2nd Janeyjimjams Jive Queen

3rd  Sidereal's Essence of Time

Reserve  Calvenace Kichi

 

Junior Bitch (8 entries)

1st  Starcadia Olympic Diva

2nd  Kariskiye Tip Top Too Ticky to Abbeymead

3rd  Braelochyen Koh-I-Noor

Reserve  Zaraslake Pumpkin Pie at Silverluka

VHC  Braelochyen Blue Empress

 

Special Yearling Bitch 5 entries

1st   Braelochyen Koh-i-Noor

2nd  Calvenace Minni Haha at Zakby

3rd  Braelochyen Blue Empress

Reserve  Neednyl Sorka Hanrahan

VHC  Gwendonydd Gwenith Aur

 

Novice Bitch (10 entries, absent 1)

1st  Starcadia Olympic Diva

2nd  Loofahsa Hip Hop

3rd  Braelochyen Koh-i-Noor

Reserve  Frontline Simply Beautiful

VHC  Belleeefee Heleborine of Just Jingo

 

Graduate Bitch (4 entries)

1st  Saffini One and Only

2nd  Calvenace Cooley Thistle

3rd  Calvanace Connemara

Reserve  Belleeefee Heleborine of Just Jingo

 

Post Graduate Bitch (6 entries)

1st  Garsayno Gold

2nd  Dohoci Bohemian Rhapsody

3rd  Calvenace Killer Queen at Zakby

Reserve  Sweetiweeti Toffee Poppet

VHC  Kinaelan Cabiai

 

Mid Limit Bitch (3 entries)

1st  Kirktonhill Look No Further

2nd  Fantasa Blonde Nell

3rd  Saffini Truly Madly Deeply

 

Limit Bitch (13 entries)

1st  Calvenace Fat Bottomed Girl for Flaxela JW ShCH

2nd  Snowmeadow Peggy Phurrari JW ShCM

3rd  Orliscwt Lillee The Pink

Reserve  Kariskiye Born To Bewitch

VHC  Kinaelan Cachique at Celtannia

 

Open Bitch (19 entries, 3 absent)

1st  Ch Denzilly Sweet Rebel

2nd  Starzak Solid Gold EZ Action JW ShCM

3rd  Ch Silkcroft Colour of Magic

Reserve  Ch Denzilly Toot Sweet ShCM

VHC  Loofahsa Amareuse

 

Brace (2 entered, 1 absent) 

1st   Salisbury’s.

 

Progeny (4 entered, 3 absent)

1st  Ch/Ir.Ch. Kinaelan Quietly Confident Cw09-12, ew09

 

Special Beginners Stakes (10 entered, 4 absent)

1st   Kirktonhill Look No Further

2nd  Emalot Mr. Happy

3rd  Starzak The Groover

4th  Calvenace Minnie Ha-Ha at Zakby

5th  Gwendonydd Gwenith Aur
 
Champagne Stakes

 

Puppy Dog or Bitch Stakes (6 entered, 5 absent)

1st  Amaricy Bullet Proof
  
Members Dog or Bitch Stakes (15 entered, 8 absent)

1. Kirktonhill No Matter What ShCM

2. Calvenace Killer Queen at Zakby

3. Janeyjimjams Jemima

4. Weatawaite Bombay Saphire

5. Neednyl Sorka Hanrahan.

 

__________________________________

 

Judge:  Hannah Escott

 

Junior Handler 6-11

1  Page Spencer

2  Ethen Hill

3  Abigale Westerman

4  Jamie Davies

 

Junior Handler 12-16

1  Min Witheyman

2  Olivia Busby

3  Izzy Hughes

 

Judge:  Sarah Watkins

 

Junior Handler of the Year

1  Min Witheyman

2  Olivia Busby

3  Paige Spencer

4  Ethan Hill

5  Abigail Westerman