Top-Banner-plain

OPEN

SCWT Club of GB Championship Show Results
31st October 2015

Judge:  Jeff Luscott

 

BIS                                             Boast's DENZILLY TICKLE ME ELMO

RBIS                                           Dunhill's FANTASA BLONDE QIWI

BOS                                             Tanner's KARISKIYE BORN TO BEWITCH

Best Veteran in Show              Munn's CH & IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY JW ShCH

Best Puppy in Show                    Rogers' KIZZAHLA KISS AND TELL

Best Dog                                     Boast's DENZILLY TICKLE ME ELMO                       

Reserve Best Dog                       Dunhill's FANTASA BLONDE QIWI 

Best Puppy Dog                          Pascoe's CALVENACE MY SWEET LORD FOR MIDDLEBURY            

Best Bitch                                   Tanner's KARISKIYE BORN TO BEWITCH

Reserve Best Bitch                      Satherley's CH SILKCROFT COLOUR OF MAGIC

Best Puppy Bitch                        Rogers' KIZZAHLA KISS AND TELL

Best Veteran Bitch                      Howes' CH DAISYMAES ARABELLA      

_________________________________________________________________________

 BIS:  Boast's DENZILLY TICKLE ME ELMO
Pictured here with Judge Jeff Luscott (left) and breeder/handler Graham Dowdy (right)

RBIS:  Dunhill's FANTASA BLONDE QIWI
With Judge Jeff Luscott (left) and Liz Dunhill (right)

BOS:  Tanner's KARISKIYE BORN TO BEWITCH
With Judge Jeff Luscott (left) and Sandy Tanner (right)

BVIS:  Munn's CH & IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY JW ShCH
Pictured with Judge Jeff Luscott (left) and Sue Munn (right)

BPIS:  Rogers' KIZZAHLA KISS AND TELL
With Judge Jeff Luscott (left) and Denise Rogers (right)
(Picture courtesy of Rob Jones Pictures)

 Best Junior Handler:  Min Witheyman
Pictured here with Judge Samantha Wescott (left)

Junior Handler of the Year:  Min Witheyman
Pictured here with Judge Ben Hanney

_________________________________________________________________________

Special Veteran Dog (0 entries)

 

Special Vintage Dog (2 entries, 2 absent)

 

Minor Puppy Dog (2 entries)

1st    Jones's WHEATEN REBEL'S VOICE OF VISION imp

2nd  Moult's SILKCROFT RHYME N REASON

 

Puppy Dog (4 entries)

1st  Pascoe's CALVENACE MY SWEET LORD FOR MIDDLEBURY

2nd  McFerran's KIRKTONHILL CARA DILIS

3rd  Moles and Williams' CELTANNIA EXTRA SUAVE

Res  Roberts' LOOFAHSA ANDIANO 

 

Junior Dog (5 entries, 1 absent)

1st  Blandford's JANEYJIMJAMS JOSHUA

2nd  Charleton's JANEYJIMJAMS JONAH

3rd  Catlow's FLAXELA TOO FAST FOR LOVE AT JUSTJINGO

Res  Ward's SAFFINI FOR YOU TO LOVE

 

Special Yearling Dog (2 entries)

1st  Blandford's JANEYJIMJAMS JOSHUA

2nd  Catlow's FLAXELA TOO FAST FOR LOVE AT JUSTJINGO

 

Novice Dog (3 entries)

1st  Blandford's JANEYJIMJAMS JOSHUA

2nd  Charleton's JANEYJIMJAMS JONAH

3rd  Souter's SAFFINI FOLLOW MY LOVE

 

Graduate Dog (1 entry)

1st  KINAELAN HALSEY

 

Post Graduate Dog (5 entries, 1 absent)

1st  Meister and Brooks' SILKCROFT CRESTS OF WAVES

2nd  Bristow's DENZILLY SWEET DESTINY FOR AVARD

3rd  Mackenzie's KIRKTONHILL RUMOUR HAS IT

Res  Adams' SAFFINI CRAZY FOR YOU

VHC  Salisbury's ORLISCWT ZEBEDEE

 

Mid Limit Dog (4 entries)

1st  Howe's STEVELYN KINGS CALL OF SUNNIDAYZE

2nd  Calvert's AMARICY BULLET PROOF

3rd  Moles and Williams' WHEATEN GOBLINS EROS FOR CELTANNIA imp

Res  Kilbourne's KINAELAN JOLLY ROGER

 

Limit Dog (6 entries)

1st  Dunhill's FANTASA BLONDE QIWI

2nd  Thoburn's NORTHRIDGE GOTAN GO

3rd  Revis's TIAREKO NIFLHEIM'S WIZARD

Res  Griffiths' MANAWYDDAN I GOT RHYTHMN

VHC  House's GLENDOWAN TARQUOL

 

Open Dog (12 entries, 0 absent)

1st  Boast's DENZILLY TICKLE ME ELMO

2nd  Fallon's CH JANEYJIMJAMS JENSON JW ShCM

3rd  Williams' SNOWMEADOW PEREGRINE PIPER

Res  Hanna's KINAELAN FINLANDIA FINNIAN CW14

VHC  Howes' CH DAISYMAES DESMOND DECKER

 

Special Veteran Bitch (10 entries, 2 absent)

1st  Howes' CH DAISYMAES ARABELLA

2nd  Dowdy's CH DENZILLY TOOT SWEET ShCM

3rd  Bain's MERRIWELL MIDNITE MELODY

Res Hanna's CH IR CH KINAELAN QUIETLY CONFIDENT CW09/12, EW09

VHC  McINTYRE's KERIDOWN THISTLE BE GOOD

 

Special Vintage Bitch (8 entries, 2 absent)

1st  Munn's CH & IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY JW ShCH

2nd  Rogers' CH KIZZAHLA KATINKA ShCM

3rd  Griffiths' WINTRYPARK MISS GOODNIGHT WITH MANAWYDDAN

Res  Hanna's CH KINAELAN CUCHYLAENE

VHC  Foster's TAYJEN DREAM SPELL

 

Minor Puppy Bitch (6 entries, 1 absent)

1st  Griffiths' MANAWYDDAN ON THE MOVE

2nd  Satherley's SILKCROFT AURORAS ENCORE

3rd  Hanna's CELTANNIA EXTRA CONFIDENT AT KINAELAN

Res  Kilbourne's CELTANNIA EXTRA VOGUE

VHC  Plowes' KIZZAHLA SWEET DREAMS

 

Puppy Bitch (8 entries, 1 absent)

1st  Rogers' KIZZAHLA KISS AND TELL

2nd  Moles and Williams' CELTANNIA EXTRA CHIC

3rd  Johnstone's LOOFAHSA FIAMMA ROUXBOOS

Res  McIntyre's THISTLEBE IMPERIAL TOPAZ

VHC  Griffiths' MANAWYDDAN ON THE MOVE

 

Junior Bitch (5 entries, 0 absent)

1st  Hughlock's JANEYJIMJAMS JOLENE

2nd  Barrett's SAFFINI SUGAR AND SPICE

3rd  Gent and Lee's FLAXELA MY SECRET LOVE

Res  Bott's WHITEVALE SWEET BUTTERFLY

VHC  Godwin's LINATINA JAMAICA ME CRAZY

 

Special Yearling Bitch (7 entries, 1 absent)

1st  Satherley's SILCROFT SKY FULL OF STARS ShCM IKC JCH

2nd  Thoburn's NORTHRIDGE WHO ARE YOU

3rd  Hughlock's JANEYJIMJAMS JOLENE

Res  Gent & Lee's FLAXELA MY SECRET LOVE

VHC  Suckling's GLENSALLAGH CICRZO

 

Novice Bitch (3 entries)

1st  Hughlock's JANEYJIMJAMS JOLENE

2nd  Suckling's GLENSALLAGH CICRZO

3rd  Godwin's LINATINA JAMAICA ME CRAZY

 

Graduate Bitch (4 entries, 0 absent)

1st  Shrive's EMALOT SANTA MARIA

2nd  Satherley's SILKCROFT ONE STEP CLOSER JW

3rd  Hammond & Evans' CALVENACE JACALA

Res  Gent & Lee's FLAXELA MY SECRET LOVE

  

Post Graduate Bitch (11 entries, 4 absent)

1st  Macgregor's KIRKTONHILL WHAT I BELIEVE ShCM

2nd  Thoburn's NORTHRIDGE WHO ARE YOU

3rd  Bredemear-Walters & Walters' GWENDONYDD GWENITH AUR

Res  Prouse's GARSAYNO GOLD JILL

VHC  Maleary's WHEATEN REBEN'S THEM THERE EYES

 

Mid Limit Bitch (5 entries, 0 absent)

1st  Hammond & Evans' CALVENACE KICHI

2nd  Howe's STEVELYN BLACK MAGIC WOMAN

3rd  House's GLENDOWAN KORA

Res  Creswick's KANJULEY KATIE SCARLET

 

 Limit Bitch (8 entries, 0 absent)

1st  Dunhill's FANTASA BLONDE QUEEN BEE

2nd  Herbert's CALVENACE SHE'S THE ONE AT JULIBIDD

3rd  Griffiths' MANAWYDDAN BRIGID

Res  Busby's CALVENACE MINNIE HA-HA AT ZAKBY

VHC Escott's SIDEREAL'S ESSENCE OF TIME 

 

Open Bitch (15 entries, 0 absent)

1st  Tanner's KARISKIYE BORN TO BEWITCH 

2nd  Satherley's CH SILKCROFT COLOUR OF MAGIC

3rd  Salisbury's KILLESHIN LIBANEIRE

Res  Revis' GARSAYNO GOLD GEMMA

VHC  Escott's CH SILKCROFT LIGHT FANTASTIC

 

Brace (8 entries, 0 absent)

1st  ESCOTT Mrs D and Miss H

2nd  SALISBURY Mrs L M

3rd  ROGERS Mrs D A

Res  CHARLETON Mrs J

VHC  MOLES & WILLIAMS Mr B D and Mrs D W

 

 

Progeny (1 entry, 1 absent)

 

Stakes Classes:  Judge:  John Allen (Swandare) 

Special Beginners Stakes (11 entries, 1 absent)

1st  Hill's JANEYJIMJAMS JIVE QUEEN

2nd  Blandford's JANEYJIMJAMS JOSHUA

3rd  Hughlock's JANEYJIMJAMS JOLENE

Res  Bredemear-Walters & Walters' GWENDONYDD GWENITH AUR

VHC  Suckling's GLENSALLAGH CICRZO

 

Puppy Stakes Dog or Bitch (8 entries, 4 absent)

1st  Johnstone's LOOFAHSA FIAMMA ROUXBOOS

2nd  Moles and Williams' CELTANNIA EXTRA CHIC

3rd  McFerran's KIRKTONHILL CARA DILIS

Res  Jones' WHEATEN REBEL'S VOICE OF VISION imp

 

Members Stakes Dog or Bitch (22 entries, 0 absent)

1st  Moles and Williams' KINAELAN CACHIQUE AT CELTANNIA

2nd  Gent and Lees' FLAXELA MY SECRET LOVE

3rd  Williams' CH BRYNHIR ROCHELLE LIL ROCK

Res  Herbet's CALVENACE SHE'S THE ONE AT JULIBIDD

VHC  Thoburn's NORTHRIDGE GOTAN GO

 

Junior Handling
Judge:  Samantha Webster

Junior Handler 6-11 Years (4 entries, 1 absent) 

1st   Tamsin Blyton (11)
2nd  Alice Hill (7)
3rd   Reese Merrifield (7)
 

Junior Handler 12-16 Years (3 entries)
 
1st   Min Witheyman (14)
2nd  Olivia Busby (16)
3rd   Paige Spencer (12)
 
Best Handler:  Min Witheyman
 
Wheaten Junior Handler of the Year
Judge:  Ben Hanney
 
Min Witheyman