SCWT CLUB OF GB 2019 CHAMPIONSHIP SHOW – 27th October 2019 – RESULTS & CRITIQUES

Results of the 2019 Championship Show are shown below.

The critique from the judge Bill Browne-Cole for the Main Classes can be downloaded by clicking on the following link – Judges Critique 2019 SCWTC Champ Show Main Classes

The critique from the judge John Catlow for the Special Classes and Junior Handling Classes can be downloaded by clicking on the following link – Special Classes and Junior Handling Classes Critique

SOFT-COATED WHEATEN TERRIER CLUB OF GB
2019 CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Judge : Bill Browne-Cole (Travella)

MAIN WINNERS
BIS : Dowdy’s CH GREENTREE GOLD MOMBO TO DENZILLY (IMP USA)
RBIS : Grimes-Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
BOS : Francis’ SAWHEATEN KISS FROM A ROSE
DCC : Dowdy’s CH GREENTREE GOLD MOMBO TO DENZILLY (IMP USA)
RDCC : Grimes-Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
BCC : Francis’ SAWHEATEN KISS FROM A ROSE
RBCC : Howes’ DAISYMAES TUMBLING DICE
BPIS : Howes’ DAISYMAES TUMBLING DICE
RBPIS : Satherley’s SILKCROFT I PREDICT A RIOT
BVIS : Fallon’s CH JANEYJIMJAMS JENSON JW SHCM
RBVIS : Tilley’s CH STARZAK SOLID GOLD EZ ACTION

Best Junior Handler in Show & Junior Handler of the Year : ELIZA MASON

CLASSES
Special Veteran Dog (7:0)
1st Fallon’s CH JANEYJIMJAMS JENSON JW ShCM
2nd Boast’s DENZILLY TICKLE ME ELMO
3rd Thoburn’s CH NORTHRIDGE GOTAN GO SHCM
Res. House’s GLENDOWAN TARQUOL
VHC McIntyre’s THISTLEBE MR BOJANGLES SHCM

Special Vintage Dog (NO ENTRIES)

Minor Puppy Dog (2:0)
1st Satherley’s SILKCROFT I PREDICT A RIOT
2nd Hookway & Mason’s DENZILLY GOLDEN COMPASS

Puppy Dog (3:0)
1st Hookway & Mason’s DENZILLY GOLDEN COMPASS
2nd Cartwright’s SAFFINI WE WILL ROCK YOU
3rd Cooper’s HOLLYROAD ASTON MARTIN

Junior Dog (3:1)
1st Grimes-Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
2nd Hookway & Mason’s DENZILLY GOLDEN COMPASS

Special Yearling Dog (2:0)
1st Instance’s KEEVASDREAM WHITE KNIGHT
2nd Kenneally’s LOOFAHSA HUMDINGER

Novice Dog (5:0)
1st Cole & Cooper’s OLICANAROCKS RUMBOLD
2nd Hookway & Mason’s DENZILLY GOLDEN COMPASS
3rd Troke’s JANEYJIMJAMS JAMMY DODGER
Res. Brook’s LOOFAHSA HICKORY DICKORY
VHC Cooper’s HOLLYROAD ASTON MARTIN

Graduate Dog (NO ENTRIES)

Post Graduate Dog (1:0)
1st Wright’s ABBEYMEAD STELLINE

Mid Limit Dog (3:0)
1st Holding’s CELTANNIA ATLANTIC GIGOLO
2nd Hammond & Evans’ CALVENACE THOR
3rd Taylor’s EBLANAHALLS TECKLE ISH AT RAISINGSANDS

Limit Dog (5:0)
1st Taylor’s EBLANAHALLS SILKBEARD AT RAISINGSANDS
2nd Wardle’s DENZILLY HE’S GOT THE LOOK
3rd Cooper’s JANEYJIMJAMS JUBILEE JUKE
Res. McNeillis’ CELTANNIA ATLANTIC STAR
VHC Boast’s KALICLAN LONG MAY YOU RUN

Open Dog (11:1)
1st Patterson’s CH SNOWMEADOW SAULS SYMPHONY TO GAVLEASH
2nd Thackray’s ABIQUA WILD ON AN ACE TRIP SHCM
3rd Tilley’s JANEYJIMJAMS JUBILEE STAR AT STARZAK SHCM
Res. Blandford’s CH JANEYJIMJAMS JOSHUA
VHC Williams’ FLAXELA LIVING LEGEND OF GWENDONYDD

Champion Dog (4:0)
1st Dowdy’s CH GREENTREE GOLD MOMBO TO DENZILLY (IMP USA)
2nd Blandford’s CH JANEYJIMJAMS JOSHUA
3rd Moles, Williams & Dalton’s CH CELTANNIA ATLANTIC GOLD
Res. Hanna’s IR CH KINAELAN JIXDITTA CJW‘18

Special Veteran Bitch (5:1)
1st Busby’s CALVENACE KILLER QUEEN AT ZAKBY
2nd Dewar’s CALVENACE BLOSSOM
3rd Busby’s CALVENACE MINNIE HA-HA AT ZAKBY SHCM
Res. Charleton’s CH JANEYJIMJAMS JEMIMA

Special Vintage Bitch (6:0)
1st Tilley’s CH STARZAK SOLID GOLD EZ ACTION JW SHCM
2nd Satherley’s CH TOBERMORREY SITTING PRETTY AT SILKCROFT JW SHCM
3rd McIntyre’s KERIDOWN THISTLEBE GOOD
Res. Williams’ CH BRYNHIR ROCHELLE LIL ROCK
VHC Creswick’s KANJULEY KATIE SCARLET

Minor Puppy Bitch (8:1)
1st Satherley’s SILKCROFT NEVER MISS A BEAT
2nd Dowdy’s DENZILLY SWEET CARIAD
3rd Grant’s DANNEBRIEL MAGICAL MINERVA
Res. Thoburn’s NORTHRIDGE GALWAY GIRL
VHC Gale’s MEGANELLI GORGEOUS IN GOLD

Puppy Bitch (1:0)
1st Howes’ DAISYMAES TUMBLING DICE

Junior Bitch (3:0)
1st Satherley & Witheyman’s SILKCROFT BORN THIS WAY
2nd Conner’s REGALRED MISS MONEYPENNY
3rd Langham’s JANEYJIMJAMS JEMSTONE

Special Yearling Bitch (1:0)
1st Springford’s KEEVASDREAM WHITE LINEN JW

Novice Bitch (2:1)
1st Brooks’ LOOFAHSA HUGGER MUGGER

Graduate Bitch (4:0)
1st Sheehan’s KEEVASDREAM WHITE LACE
2nd Howell’s ABIQUA WILD PIANNISIMA
3rd Shrive’s EMALOT SWEET CHILD O MINE
Res. Shear’s DENZILLY KINKY BOOTS AT BEARBAY

Post Graduate Bitch (6:1)
1st Atyeo’s KANJULEY SCARLET ROSE
2nd Gleeson’s GLENDOWAN GOLDEN BRANDY
3rd Shear’s DENZILLY KINKY BOOTS AT BEARBAY
Res. Mann’s JANEYJIMJAMS JUBILEE LINE
VHC John’s DOHOCI A TASTE OF HONEY

Mid Limit Bitch (2:0)
1st Hammond & Evans’ CALVENACE LADY IS A TRAMP
2nd John’s DOHOCI A TASTE OF HONEY

Limit Bitch (15:5)
1st Francis’ SAWHEATEN KISS FROM A ROSE
2nd Munn’s SNOWMEADOWN SUZY SIXPENCE
3rd Lui’s EBLANAHALLS HONEYTRAP JW
Res. Satherley’s SILKCROFT POINT AND SHOOT
VHC Hammond & Evans’ CALVENACE KICHI

Open Bitch (8:2)
1st Munn’s SNOWMEADOW PEGGY PHURRARI
2nd Grant’s DANNEBRIEL GLADLY GODETIA
3rd Hughlock’s JANEYJIMJAMS JOLENE AT KEEVASDREAM
Res. Shrive’s EMALOT SANTA MARIA
VHC Lui’s THISTLEBE THEM THERE EYES AT EBLANAHALLS SHCM SHCEX

Champion Bitch (5:0)
1st Clarke’s CH FLAXELA WEAVER OF DREAMS JW
2nd Moles & Williams’ CH CELTANNIA EXTRA CHIC
3rd Hanna’s IR/DAN/SWE/NOR/NORD/GB CH CELTANNIA EXTRA CONFIDENT TO KINAELAN IRJCH, CJW’16, HW’16, WW’16
Res. Barrett’s CH SAFFINI SUGAR AND SPICE
VHC Satherley’s CH SILKCROFT SKY FULL OF STARS SHCM

Brace (8:4)
1st Moles & Williams
2nd Busby
3rd Herbert
Res. Shrive

Progeny (3:0)
1st Moles & Williams – CELTANNIA
2nd Hughlock – KEEVASDREAM
3rd Charleton – JANEYJIMJAMS

 

SPECIAL CLASSES
Judge : John Catlow

Special Beginners (10:3)
1st McNeillis’ CELTANNIA ATLANTIC STAR
2nd Shear’s DENZILLY KINKY BOOTS AT BEARBAY
3rd Gleeson’s GLENDOWAN GOLDEN BRANDY
Res. Holding’s CELTANNIA ATLANTIC GIGOLO
VHC Sheehan’s KEEVASDREAM WHITE LACE

Special Puppy (4:0)
1st Thoburn’s NORTHRIDGE GALWAY GIRL
2nd Bristow’s SAFFINI LOVE OF MY LIFE FOR AVARD
3rd Gale’s MEGANELLI GORGEOUS IN GOLD
Res. Hewitt’s MEGANELLI LUCKY IN LOVE

Special Members (14:2)
1st Francis’ SAWHEATEN KISS FROM A ROSE
2nd Shrive’s EMALOT SWEET CHILD O MINE
3rd Herbert’s JULIBIDD MAYBE I’M AMAZED
Res. Grimes-Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
VHC Blandford’s CH JANEYJIMJAMS JOSHUA

 

JUNIOR HANDLING CLASSES
Judge : John Catlow

Junior Handling
Class A JH 6-11 Years (3:1)
1st ELIZA MASON
2nd JOSHUA INSTANCE

Class B JH 12-16 Years (2:2)

Junior Handler of the Year
1st ELIZA MASON
2nd JOSHUA INSTANCE

A downloadable version of the results is available by clicking on the following link – 2019 Champ Show Results

- CLUB EVENTS - ** please check our Events page before attending ** Dismiss