SCWT Club of GB 2021 Championship Show – Results & Critiques

The full list of the results from this show are shown below. For those wishing to download a printable version, please click on the following link – https://wheaten.org.uk/wp-content/uploads/2021/10/Results-2021-SCWT-Club-of-GB-Champ-Show.pdf

A copy of the Judge’s Critique from Ann Bradley, can be downloaded by clicking on the following linkhttps://wheaten.org.uk/wp-content/uploads/2021/11/SCWT-Club-of-GB-2021-Championship-Show-Judges-Critique.pdf

A copy of the Judge’s Critique for the Special classes and Junior Handling classes, from Suzi Gale, can be downloaded by clicking on the following link https://wheaten.org.uk/wp-content/uploads/2021/11/SCWT-Club-Champ-Show-2021-Special-Classes-and-JH-Judges-Critique.pdf

SCWT CLUB OF GB
2021 CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS – 24th October 2021
JUDGE:- ANN BRADLEY (MONTELLE)

MAIN WINNERS
BEST IN SHOW – Clarke’s FLAXELA PERFECT STORM
RESERVE BEST IN SHOW – Springford’s KEEVASDREAM WHITE LINEN
BEST OPPOSITE SEX – Springford’s KEEVASDREAM WHITE LINEN

DOG CC – Clarke’s FLAXELA PERFECT STORM
RESERVE DOG CC – Fallon’s CH JANEYJIMJAMS JENSON JW SHCM

BITCH CC – Springford’s KEEVASDREAM WHITE LINEN
RESERVE BITCH CC – Francis’ CH SAWHEATEN KISS FROM A ROSE (SUBJECT TO KC APP)

BEST PUPPY IN SHOW – Fallon’s MANAWYDDAN BIZZY LIZZY
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW – Bellingham’s CALVENACE HOUSE OF FUN

BEST VETERAN IN SHOW – Fallon’s CH JANEYJIMJAMS JENSON JW SHCM
RESERVE BEST VETERAN IN SHOW – Satherley’s CH SILKCROFT SKY FULL OF STARS SHCM IJ CH

************************************************************************

CLASSES
Class 1 SPECIAL VETERAN DOG (7 – 9 YEARS) (4:1)
1st Blandford’s CH JANEYJIMJAMS JOSHUA
2nd Bristow’s DENZILLY SWEET DESTINY FOR AVARD SHCM
3rd Croxford & Dowdy’s HAJO V DIEKHOF

Class 2 SPECIAL VINTAGE DOG (10 + YEARS) (1:0)
1st Fallon’s CH JANEYJIMJAMS JENSON JW SHCM

Class 3 MINOR PUPPY DOG (2:0)
1st Bellingham’s CALVENACE HOUSE OF FUN
2nd Marsh & Banbury’s EBLANAHALLS YIPPEE KI YAY OF SOMERSISLE

Class 4 PUPPY DOG (1:0)
1st Marsh & Banbury’s EBLANAHALLS YIPPEE KI YAY OF SOMERSISLE

Class 5 JUNIOR DOG (1 :0)
1st Satherley’s SILKCROFT GAME CHANGER

Class 6 SPECIAL YEARLING DOG (3:1)
1st Charleton’s HOUSE OF SOFTY INDUS (IMP SWE)
2nd Chirnside’s SILVERLUKA SIR DUKE

Class 7 NOVICE DOG (3:0)
1st Hanna’s KINAELAN KILMORE
2nd Balchin’s BRIDESTONES RED CINNABAR
3rd Chirnside’s SILVERLUKA SIR DUKE

Class 8 GRADUATE DOG (2:0)
1st Hanna’s KINAELAN KILMORE
2nd Chirnside’s SILVERLUKA SIR DUKE

Class 9 POST GRADUATE DOG (1:0)
1st Hookway & Mason’s DENZILLY GOLDEN COMPASS

Class 10 MID LIMIT DOG (2:0)
1st Grimes-Watson & Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
2nd Instance’s KEEVASDREAM WHITE KNIGHT

Class 11 LIMIT DOG (3:0)
1st Wardle’s DENZILLY HE’S GOT THE LOOK
2nd Holding’s CELTANNIA ATLANTIC GIGOLO
3rd Boast’s KALICLAN LONG MAY YOU RUN

Class 12 OPEN DOG (7:0)
1st Clarke’s FLAXELA PERFECT STORM
2nd Satherley’s AM/CAN CH SILKCROFT FREEZE FRAME JW JWW18 JUN BEL CH (RE IMPORT)
3rd Williams’ FLAXELA LIVING LEGEND OF GWENDONYDD
Reserve Lui’s EBLANAHALLS AYE RIGHT
VHC Barrett’s SAFFINI SHINING STAR

Class 13 CHAMPION DOG (2:0)
1st Dowdy’s CH GREENTREE GOLD MOMBO TO DENZILLY (IMP USA)
2nd Patterson’s CH SNOWMEADOW SAULS SYMPHONY TO GAVLEASH

Class 14 SPECIAL VETERAN BITCH (7-9 YEARS) (6:0)
1st Satherley’s CH SILKCROFT SKY FULL OF STARS SHCM IJ CH
2nd Lui’s THISTLEBE THEM THERE EYES AT EBLANAHALLS SHCM SHCEX VW
3rd Barrett’s SAFFINI SUGAR AND SPICE
Reserve Herbert’s CALVENACE SHE’S THE ONE AT JULIBIDD
VHC Atyeo’s KANJULEY SCARLET O’HARA

Class 15 SPECIAL VINTAGE BITCH (10 + YEARS) (3:0)
1st Williams’ BRYNHIR ROCHELLE LIL ROCK
2nd Satherley’s CH SILKCROFT COLOUR OF MAGIC SHCM
3rd Ford’s KANJULEY SCARLET AND GOLD

Class 16 MINOR PUPPY BITCH (2:0)
1st Lui’s EBLANAHALLS GOLD LIMERENCE
2nd Hammond & Evans’ CALVENACE RUBY TUESDAY

Class 17 PUPPY BITCH (6:1)
1st Fallon’s MANAWYDDAN BIZZY LIZZY
2nd Lui’s EBLANAHALLS GOLD LIMERENCE
3rd Ward’s DENZILLY I PUT A SPELL ON YOU
Reserve Hanna’s KINAELAN EVERY CONFIDENCE
VHC Gleeson & Kehoe’s KILLESHIN MANORHAMILTON NAF

Class 18 JUNIOR BITCH (1:0)
1st Hammond & Evans’ CALVENACE SUPER TROUPER

Class 19 SPECIAL YEARLING BITCH (4:1)
1st Charleton’s HOUSE OF SOFTY INDI JANEYJIMJAMS (IMP SWE)
2nd Black & White’s CELTANNIA MADAMEX
3rd Mann’s BRIDESTONES STAR GARNET

Class 20 NOVICE BITCH (1:1)

Class 21 GRADUATE BITCH (2:1)
1st Shrive’s EMALOT SWEET CHILD O MINE

Class 22 POST GRADUATE BITCH (1:1)
1st Paton’s DENZILLY RASPBERRY BERET

Class 23 MID LIMIT BITCH (1:1)
1st Gleeson’s GLENDOWAN GOLDEN BRANDY

Class 24 LIMIT BITCH (7:0)
1st Springford’s KEEVASDREAM WHITE LINEN
2nd Taylor’s SILVERLUKA SUPERSTITION AT RAISINGSANDS
3rd Satherley’s SILKCROFT NEVER MISS A BEAT
Reserve Dowdy’s DENZILLY SWEET CARIAD
VHC Williams’ EVESVALE RIO RIA

Class 25 OPEN BITCH (8:0)
1st Hughlock’s JANEYJIMJAMS JOLENE AT KEEVASDREAM
2nd Satherley & Witheyman’s SILKCROFT BORN THIS WAY JW
3rd Lui’s EBLANAHALLS HONEYTRAP JW
Reserve Howes’ DAISYMAES TUMBLING DICE
VHC 37 Holding’s KIRKTONHILL CARA ALAINN

Class 26 CHAMPION BITCH (3:0)
1st Francis’ CH SAWHEATEN KISS FROM A ROSE (SUBJECT TO KC APP)
2nd Hanna’s IR/DAN/SWE/NOR/NORD/GB CH CELTANNIA EXTRA CONFIDENT TO KINAELAN IRJCH, CJW’16, HW’16, WW’18
3rd Howes’ CH FLAXELA NEW VISION AT DAISYMAES

Class 27 BRACE (DOGS OR BITCHES) (4:2)
1st Charleton’s HOUSE OF SOFTY INDUS (IMP SWE) / HOUSE OF SOFTY INDI JANEYJIMJAMS (IMP SWE)
2nd Herbert’s JULIBIDD MAYBE I’M AMAZED / CALVENACE SHE’S THE ONE AT JULIBIDD

Class 28 PROGENY (No entries)

********************************************************************

SPECIAL CLASSES
JUDGE: SUZI GALE (MEGANELLI)

Class 29 SPECIAL BEGINNERS’ CLASS (IN MEMORY OF MRS. E. BURGESS) FOR UK BASED DOGS AND BITCHES ONLY (6:2)
1st Balchin’s BRIDESTONES RED CINNABAR
2nd Gleeson’s GLENDOWAN GOLDEN BRANDY
3rd Chirnside’s SILVERLUKA SIR DUKE
Reserve Marsh & Banbury’s EBLANAHALLS YIPPEE KI YAY OF SOMERSISLE

Class 30 SPECIAL PUPPY CLASS (9:1)
1st Fallon’s MANAWYDDAN BIZZY LIZZY 2nd
2nd Bellingham’s CALVENACE HOUSE OF FUN
3rd Hanna’s KINAELAN EVERY CONFIDENCE
Reserve Lui’s EBLANAHALLS GOLD LIMERENCE
VHC Ward’s DENZILLY I PUT A SPELL ON YOU

Class 31 SPECIAL MEMBERS’ CLASS (13:3)
1st Francis’ CH SAWHEATEN KISS FROM A ROSE (SUBJECT TO KC APP)
2nd Grimes-Watson & Watson’s JANEYJIMJAMS JEM DEVLIN
3rd Charleton’s HOUSE OF SOFTY INDUS (IMP SWE)
Reserve Charleton’s HOUSE OF SOFTY INDI JANEYJIMJAMS (IMP SWE)
VHC Chirnside’s SILVERLUKA SIR DUKE

************************************************************************

JUNIOR HANDLING CLASSES
JUDGE: SUZI GALE SUZI GALE (MEGANELLI)

Class A – 6 – 11 years (No entries)

Class B 12 – 16 years (2 entries)
1st Eliza Mason
2nd Joshua Instance

JUNIOR HANDLER OF THE YEAR 2021
Eliza Mason